Pátek, 22. listopadu 2024, svátek má Cecilie, zítra Klement
Pátek, 22. listopadu 2024

Vědecký průlom v léčbě covidu. Odhalení škodlivého enzymu otevírá novou kapitolu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pacienti postižení dlouhým covidem mohou konečně vyhlížet světlo na konci tunelu. Renomovaný imunolog, doktor René Lutter, působící v Univerzitní nemocnici v nizozemském Amsterdamu, odhalil důležitý objev, který by mohl vést k účinné léčbě tohoto obtížného syndromu.
Zdroj: Envato Elements

V rámci mezinárodního výzkumného týmu zaměřujícího se na dlouhý covid identifikoval doktor Lutter enzym nazvaný IDO-2. Zdá se, že enzym hraje zásadní roli při stimulaci buněk pacientů, které se následkem onemocnění dostávají do stavu sebezničení. Význam tohoto objevu je obrovský, protože může otevřít dveře k novým terapeutickým možnostem.

Podle zpravodajského portálu DutchNews.nl, Lutter řekl: „Enzym IDO-2 jsme nalezli v neuvěřitelném množství v srdci, plicích a mozku lidí, kteří zemřeli na covid-19.“ Tato zjištění ukazují, že enzym může hrát klíčovou úlohu v patogenezi nemoci.

Významná novinka spočívá v tom, že krevní testy, které byly poté provedeny na pacientech trpících dlouhým covidem, ukázaly přítomnost enzymu IDO-2. Tento objev může sloužit jako významný mezník v boji proti postcovidovému syndromu.

Doktor Lutter věří, že tento identifikovaný enzym může hrát velkou roli v samotné příčině dlouhého covidu a dokonce naznačuje, že by mohl být nalezen i lék. Laboratorní pokusy ukazují, že lze enzym úspěšně zničit pomocí experimentálního léku používaného proti rakovině. Tento objev otevírá nové perspektivy v léčbě pacientů trpících dlouhým covidem.

Avšak cesta k definitivnímu léčebnému řešení není zcela jednoduchá. K provedení klinických testů na lidském faktoru je potřeba spolupráce s farmaceutickými společnostmi, které vyvíjejí léky proti rakovině. Bohužel, šest hlavních farmaceutických firem, včetně Bayeru a Brystol Myers Squibbs, dosud podle Luttera odmítlo spolupracovat.

Zdá se však, že existuje společenská i etická povinnost hledat cesty k léčbě dlouhého covidu. Lutter zdůrazňuje: „Počet pacientů s dlouhým covidem je velký a my musíme prozkoumat všechny možnosti léčby.“ Světová zdravotnická organizace vydala varování ohledně postcovidového syndromu, a to nejen v Evropě, ale také ve střední Asii, což podtrhuje naléhavost hledání řešení.

Dlouhý covid způsobuje pacientům řadu nemilých obtíží, včetně intezivní únavy, dušnosti, bolestí kloubů a dalších nepříjemných příznaků. Identifikace enzymu IDO-2 jako možného klíče k léčbě poskytuje naději těmto postiženým jedincům a otevírá dveře ke zlepšení kvality jejich života.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME