„Je to jeden z nejbizarnějších útvarů, které jsem viděla během dvaceti let studia Marsu,“ prohlásila doktorka Nathalie Cabrolová, astrobioložka z NASA a z projektu SETI, který se zabývá hledáním mimozemské civilizace.
Článek v Journal of Astrobiology uvedl, že tyto hroty jsou pravděpodobně písečného charakteru. Nicméně s jistotou nelze vyloučit možnost, že by se mohlo jednat o úlomky z mimozemské nebo pozemské kosmické lodi, která na Marsu nouzově přistála.
Teorii o mimozemském původu však zpochybňuje profesor Richard Armstrong z Aston University v Birminghamu. „Nashromážděná data naznačují, že písečné výčnělky mohou být důsledkem seizmické aktivity na Marsu,“ řekl profesor v rozhovoru pro The Telegraph.
#PPOD: Here is another cool rock at Gale crater on Mars! The spikes are most likely the cemented fillings of ancient fractures in a sedimentary rock. The rest of the rock was made of softer material and was eroded away. 📷: @NASA @NASAJPL @Caltech #MSSS fredk, acquired on May 17. pic.twitter.com/RGfjmRBfI7
— The SETI Institute (@SETIInstitute) May 26, 2022
Armstrongova teorie je založena na předpokladu, že seismická aktivita na Marsu mohla vytvořit tyto záhadné útvary. To by však znamenalo, že rudá planeta je geologicky aktivnější, než se původně přepokládalo.
Je důležité zdůraznit, že prozatím neexistuje způsob, jak tyto útvary na Marsu podrobně prozkoumat. Přesto nové objevy a teorie odrážejí pokračující zájem vědecké komunity o průzkum rudé planety.
Tato záhada, kterou představují neobvyklé výčnělky v kráteru Gale, nás přiměla k potenciální možnosti mimozemské i lidské aktivity na Marsu.
Zdroj: cnn.iprima.cz