Sobota, 23. listopadu 2024, svátek má Klement, zítra Emilie
Sobota, 23. listopadu 2024

Kryptoměnový průmysl přesahuje McDonald’s. Globální rozmach a pracovní síly na dálku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Ve světě kryptoměn dnes pracuje více lidí než v řetězci rychlého občerstvení McDonald’s. Průmysl přesáhl rekordy z roku 2021 a má stále více zaměstnanců pracujících na dálku. Kryptofirmy se stále více soustředí v zemích s příznivými daňovými režimy, zatímco průmysl v oblasti NFT se zpomaluje. Tento příspěvek odhaluje dynamický a rychle se měnící svět kryptoměn a jak ovlivňuje globální pracovní trh.
Zdroj: Envato Elements

Výzkumná společnost K33 Research provedla detailní studii dat, která odhalila zajímavé informace o celosvětové zaměstnanosti v kryptoměnovém průmyslu. K datům přišli prostřednictvím manuálního vyhledávání na LinkedInu, automatického vyhledávání na internetu s pomocí AI a ručního mapování. Podle jejich výsledků je v oblasti kryptoměn k červenci tohoto roku zaměstnáno zhruba 190 tisíc lidí. To je větší počet než pracovníků rychlého občerstvení McDonald’s, kde počet zaměstnanců dlouhodobě klesá a v loňském roce se ustálil na 150 tisících.

Navzdory propouštění v loňském roce se počet lidí zaměstnaných v kryptoprůmyslu od svého historického vrcholu v roce 2021 příliš nezměnil – během posledního nárůstu popularity kryptoměn v odvětví pracovalo přibližně 211 tisíc lidí.

Ve kterých oblastech kryptoměnového průmyslu je nejvíce aktivit? Asi třetina lidí pracuje na různých pozicích v burzách nebo u makléřů. Dvacet šest procent pracuje ve společnostech poskytujících další finanční služby související s kryptoměnami.

Na druhou stranu, pouze jednadvacet procent profesionálů se věnuje vývoji a údržbě základní infrastruktury, jako jsou těžební operace nebo analýza protokolů.

NFT trh je prakticky mrtvý

Vzpomenete si na boom tokenů NFT dva roky zpět? Kdo neměl tokenizovaný obrázek kreslené opice nebo pixelového kryptopunka, jako by nebyl. Ale dnes je trh s NFT prakticky mrtvý a podle toho také vypadá zaměstnanost v NFT firmách, která tvoří pouze šest procent. Zbývajících třináct procent představuje všechny ostatní kategorie, které se nedají přesně zařadit do předchozích, od vědeckých aktivit až po novinářství a marketing.

Krypto průmysl je po covidu symbolem globálního byznysu, který nerespektuje hranice. Výzkum ukázal, že firmy v kryptoprůmyslu jsou mistři v najímání vzdálených zaměstnanců. Najímají zaměstnance na dálku z jednoduchého důvodu: částečně tak snižují náklady v prostředí s vysokou konkurencí. Ale to není jediný důvod.

Výzkum ukázal, že mnoho předních krypto společností si jako hlavní sídlo vybralo země s příznivými regulacemi a nízkými daňovými sazbami. Organizační struktura podporující práci na dálku je pak jen doplňkem tohoto modelu.

Typickým příkladem je globální burza Binance, která má oficiálně sídlo na Maltě, kde se nachází jen 0,2 procenta jejích zaměstnanců. Přibližně 55 procent zaměstnanců kryptofirem se nachází v Severní Americe a Evropě. Nejvíce jich je ve Spojených státech, kde je přibližně devětadvacet procent.

Dalším silným regionem v kryptoprůmyslu je Asie, kde je největším zaměstnavatelem překvapivě Indie, kde je dvacet procent regionální pracovní síly v kryptu. Navzdory nepřátelskému postoji vůči kryptoměnám je Čína druhým největším zaměstnavatelem v krypto průmyslu v Asii, kde pracuje zhruba patnáct procent regionální pracovní síly.

Zdroj: Forbes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME