Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert, zítra Cecilie
Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Imploze ponorky Titan: Skáze předcházela děsivá minuta, kdy už posádka tušila konec

Facebook
Twitter
LinkedIn
V tom má alespoň jasno španělský inženýr a specialista na ponorky José Luis Martín, který na základě svých výpočtů určil, že volný pád ponorky trval 48 až 71 vteřin. Během tohoto časového úseku si už členové posádky dozajista uvědomovali, že je jejich osud zpečetěn.
Zdroj: Profimedia

Martín provedl komplexní výpočty, aby získal nástin toho, co se v hlubinách Atlantiku odehrálo. Jeho závěry vycházejí z informací o hmotnosti ponorky, zrychlení, rychlosti klesání, koeficientu tření a dalších parametrů.

Titan odstartoval svůj ponor v severním Atlantiku brzy ráno. Začátek byl bezproblémový, 105 minut ponorka pozvolna klesala k vraku Titaniku. Ponor probíhal v úplné tmě, aby se neplýtvalo baterií. Pak ale nastaly komplikace, komunikace mezi Titanem a mateřskou lodí Polar Prince byla přerušena. Ponorka následně ztratila proud, čímž došlo k výpadku pohonu. Vše zhoršil i fakt, že posádka se nacházela v přední části ponorky, kde tak byla soustředěna hmotnost cca 400 kg a došlo k narušení podélné stability.

Jakmile Titan ztratil stabilitu, dostal se do vertikální polohy a rychle putoval ke dnu oceánu. Posádka byla v tuto chvíli zcela neschopna manévrovat. Bezpečnostní a kontrolní systémy už nebyly funkční, což kapitánovi znemožnilo použít nouzovou páku. Martín popisuje tento moment, který trval zhruba minutu, jako hrůzný zážitek: „Muselo to být jako v hororu. Tato doba musela být pro všechny velmi těžká, protože padali nekontrolovatelně a byli si vědomi toho, že se blíží jejich konec. To byla určitě ta nejhorší část, protože pak už se to všechno odehrálo velmi rychle.“

V této fázi ponorka klesla o dalších 800 až 900 metrů a čelila náhlému zvýšení tlaku. Tlak se během několika sekund vyšplhal na extrémní úroveň. K implozi došlo v hloubce mezi 2,5 a 2,7 kilometry. „Uvnitř Titanu došlo k okamžitému smrštění trupu, což mělo za následek ztrátu objemu o přibližně 70 až 80 procent. Při svém dalším klesání byl Titan stále těžší a těžší. Bylo to rychlé, jako prasknutí balónku. Smrt byla okamžitá,“ přiblížil tyto okamžiky Martín.

Zdroj: niusdiario.es, tn.nova.cz


Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME