Neděle, 24. listopadu 2024, svátek má Emilie, zítra Kateřina
Neděle, 24. listopadu 2024

Mimozemská odpověď na naše rádiové signály může přijít už velmi brzy!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Naše planeta se začala z vesmírné perspektivy "hlásit o slovo" před více než sto lety, kdy jsme začali využívat rádiové vlny pro přenos informací. Od té doby Země vysílá rostoucí počet signálů, přičemž některé cestují hluboko do vesmíru. Vědci jsou přesvědčeni, že může přijít doba, kdy na některý z těchto signálů dostaneme odpověď. Podle experta na radioastronomii Jeana-Luca Margota by se to mohlo stát už v roce 2029.
Zdroj: Profimedia

Tým, který stojí za touto studií, se zaměřil na to, zda by signály z NASA Deep Space Network (DSN), což jsou silné a přesně zaměřené signály určené pro komunikaci s vesmírnými misemi, mohly dosáhnout exoplanet, kde se může vyskytovat život.

DSN byla navržena s cílem komunikovat na velké vzdálenosti, a proto existuje vyšší pravděpodobnost, že by mimozemšťané mohli přijmout a dekódovat informace obsažené v těchto signálech. Tento fakt by jim mohl poskytnout motivaci pro odpověď.

Nejen DSN vysílá rádiové signály do kosmického prostoru. Ve skutečnosti, pokud jde o lidskou činnost, nepřetržitě generujeme rádiové vlny, ať už při sledování televize nebo poslechu rádia. Avšak hlavní překážkou pro většinu těchto vln je to, že nejsou zacílené, což vede k jejich rozptylu.

Při sledování signálů vysílaných DSN vědecký tým identifikoval několik hvězd, které mohly být zasaženy rádiovými vlnami. Nejbližší z nich je bílý trpaslík, malá a velmi hustá hvězda vzdálená 27 světelných let od Země. Pokud by se okolo této hvězdy nacházela obydlená planeta a její obyvatelé by se rozhodli odpovědět na náš signál (původně určený pro misi Pioneer 10), mohli bychom jejich odpověď zachytit již v roce 2029.

Zdroj: zoom.iprima.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME