Pátek, 11. dubna 2025, svátek má Izabela, zítra Julius
Pátek, 11. dubna 2025

Kontroly na německých hranicích jsou opět ve hře. Uvažuje o nich tamní budoucí vláda

Facebook
Twitter
LinkedIn
Kontroly na německých hranicích jsou opět ve hře. Uvažuje o nich tamní budoucí vláda

Hranice mezi Českem a Německem jsou nejen místem ekonomické spolupráce, ale i citlivou zónou migrační politiky. Po nedávných německých volbách vyvstává otázka, jak nová vláda ovlivní přeshraniční pohyb a bezpečnostní opatření.

Česko-německé pohraničí je dlouhodobě příkladem dobře fungující spolupráce mezi dvěma sousedními zeměmi v rámci Evropské unie. Denně jej překračují tisíce lidí za prací, obchodem i osobními návštěvami. Nyní však čelí nejistotě v souvislosti s rostoucím tlakem na zpřísnění hraničních kontrol, zejména kvůli debatám o nelegální migraci a bezpečnostní situaci v Evropě.

Dosavadní německá vláda vedená kancléřem Olafem Scholzem (SPD) se stavěla proti zavádění pevných kontrol na hranicích. Argumentovala tím, že volný pohyb je jedním ze základních pilířů unie. Přesto však v posledním roce docházelo k dočasnému zesílení kontrol, zejména v souvislosti s migrační vlnou z Blízkého východu a Afriky.

Konzervativci jdou do boje proti migraci

Německé parlamentní volby přinesly zásadní změny ve složení Spolkového sněmu. Konzervativní unie CDU/CSU vedená Friedrichem Merzem získala 28,5 % hlasů, čímž se stala nejsilnější stranou. Na druhém místě překvapivě skončila pravicová Alternativa pro Německo (AfD) s 20,5 %, což je její historicky nejlepší výsledek. Sociální demokraté (SPD), kteří vedli poslední vládu, utrpěli výrazný propad na 16 %. Zelení získali 12 %, zatímco Levice posílila na 9 %. Liberální FDP se tentokrát nedostala do parlamentu, protože nepřekročila pětiprocentní hranici.

Tento výsledek ukazuje na posun německé politiky směrem ke konzervativnějším a přísnějším postojům vůči migraci i bezpečnosti, což by mohlo mít dopad i na přeshraniční pohyb s Českem.

Přísnější režim

Jedním z hlavních bodů předvolební kampaně CDU/CSU bylo zpřísnění migrační politiky. Friedrich Merz několikrát zdůraznil, že Německo musí být schopné lépe kontrolovat, kdo vstupuje na jeho území. Ve spojení se silným výsledkem AfD, která otevřeně prosazuje uzavřenější hranice a omezení migrace, se tak nabízí otázka, zda se nová vláda nepokusí zavést stálé hraniční kontroly.

Tento scénář by mohl významně ovlivnit jak české občany pracující v Německu, tak i obchod mezi oběma zeměmi. Česko patří k hlavním obchodním partnerům Německa a omezení plynulého pohybu by mohlo znamenat komplikace nejen pro zaměstnance, ale i pro logistiku a exportéry.

Reakce české vlády

Česká vláda pečlivě sleduje vývoj v Německu. Premiér Petr Fiala již dříve vyjádřil přání zachovat otevřené hranice a vyzval německé partnery ke spolupráci na společném řešení bezpečnostních otázek. Ministerstvo vnitra ČR uvedlo, že v případě jakýchkoliv změn v hraničním režimu bude jednat s německými partnery o zmírnění dopadů na české občany.

Mezi hlavní priority české diplomacie nyní patří udržení plynulé spolupráce s Německem a zachování ekonomických vazeb, které jsou pro obě země klíčové.

Nový kancléř? Nejspíš Friedrich Merz

Vzhledem k výsledkům voleb je nejpravděpodobnějším kandidátem na německého kancléře Friedrich Merz, předseda CDU/CSU. Merz je známý svými konzervativními postoji, přísným postojem k migraci a podporou silné ekonomické politiky. Pokud se mu podaří sestavit vládu, můžeme očekávat důraz na posílení bezpečnostních opatření.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.