Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Technická univerzita v Liberci zavádí nový prvek. AI v akademickém psaní

Facebook
Twitter
LinkedIn
Technická univerzita v Liberci nově umožňuje studentům využívat umělou inteligenci při psaní odborných prací. Ačkoliv AI může být užitečným pomocníkem, studenti musí jasně označit její využití a sami nesou plnou odpovědnost za správnost informací v jejich pracích.
Zdroj: Envato Elements

Liberecká Technická univerzita činí odvážný krok v přijímání moderní technologie do vědeckého a vzdělávacího procesu. Nová směrnice umožňuje studentům vysokých škol využívat umělou inteligenci při psaní odborných prací, což představuje zásadní změnu v akademickém prostředí.

Nástroje, jako je ChatGPT, jsou schopny poskytovat informace na různá témata, ať už jde o historii České republiky nebo filozofické otázky týkající se smyslu života. Vzhledem k těmto schopnostem může být AI velmi užitečná pro studenty při vypracovávání jejich odborných prací.

Ovšem tato nová směrnice nepřichází bez určitých podmínek. Pavel Satrapa, prorektor Technické univerzity v Liberci, řekl: „Umělá inteligence je nástroj a odpovědnost nese ten, kdo ten nástroj používá.“ Tím chce zdůraznit, že ačkoliv AI může být užitečným nástrojem, je na studentech, aby kontrolovali a ověřovali informace, které tato technologie poskytuje. Pokud by v odborné práci došlo k chybám, je za ně student samotný odpovědný.

Další klíčový prvek směrnice je požadavek na transparentní využití AI. Studenti musí jasně označit, kde byla umělá inteligence v práci použita. Satrapa varuje: „Pokud autor nebo autorka neučiní, může být práce považována za plagiátorskou.“

Kromě Technické univerzity v Liberci se k otázce využívání umělé inteligence v akademickém psaní vyjádřila i Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Její doporučení zdůrazňuje nutnost uvádět využití AI a upozorňuje studenty na jejich odpovědnost za výsledky výzkumu.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME