Pondělní rána s sebou obvykle nesou větší míru stresu i díky nelibému vstávání do práce. A když se k tomu například přidá i změna času, kdy v posteli strávíme o hodinu méně, může být zaděláno na velké zdravotní potíže. Analýza nemocničních příjmů v Michiganu, která se věnovala přes 40 tisícům případům, odhalila souvislosti mezi pondělními rány, změnou času a výskytem infarktu myokardu.
Stres je sice nepostradatelnou součástí života, ale pokud je příliš intenzivní nebo trvá dlouhodobě, může mít vážné důsledky pro lidské zdraví. V pondělí ráno se mnoho lidí cítí napjatě a prožívá úzkostné stavy kvůli očekávanému návratu do pracovního procesu.
To může podle vědců vyvolat zvýšení hladiny stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které mohou ovlivnit srdce. Dlouhodobý a opakovaný stres pak může způsobit chronické zvýšení krevního tlaku a zatížení srdce.
Kromě stresu možnému infarktu nahrává i pracovní prostředí -, pokud máte sedavé zaměstnání a v kanceláři trávíte dlouhé hodiny, rozhodně svému zdraví nepomáháte.
Vědci z Michiganu navíc přišli s tvrzením, že infarkt může ovlivňovat i změna zimního času na letní. Američtí vědci provedli analýzu na 42 tisících přijatých pacientech a výsledky naznačily, že v pondělí před jarním posunem času bylo do nemocnic přijato 93 pacientů s infarktem myokardu. Týden po změně zimního času toto číslo vzrostlo na 125 pacientů.
Jarní změna času zkracuje dobu spánku o jednu hodinu a tato změna může mít vliv na naše tělo, zejména na spánkové vzorce. Právě kratší spánek v pondělí ráno po posunu času může zvýšit riziko infarktu myokardu.
Zdroj: Kardiochirurgie.cz