Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Řecké klimatické anomálie. Odborníci vysvětlují omega blok a nadcházející medikán

Facebook
Twitter
LinkedIn
Řecko čelí další klimatické výzvě po nevídaných požárech. Nyní ho zasahují intenzivní srážky zapříčiněné meteorologickým jevem zvaným 'omega blok'. Zatímco tato zvláštní atmosférická konfigurace přináší teplé počasí západní Evropě, Řecko a některé sousední země, jako je Turecko a Bulharsko, trpí ničivými bouřemi a přívalovými dešti. S tlakovou níží "Daniel" stále ovlivňující region, odborníci varují před možným vznikem medikánu během nadcházejícího víkendu. Důležitost sledování vědeckých aktualit a příprava na tato klimatická nebezpečí se stávají klíčovými.
Zdroj: Envato Elements

V posledních týdnech se Řecko stalo epicentrem extrémních klimatických událostí. Po nevídaných lesních požárech, které Řecko postihly dříve tento měsíc, teď zemi trápí extrémní srážky. Vědeckým vysvětlením je fenomén známý jako „omega blok“.

Omega blok je specifický meteorologický jev, kdy proudění ve vyšších vrstvách atmosféry nabývá tvaru řeckého písmene omega. Vzniká díky specifickému uspořádání tlakových pásů nad Evropou. Západní část kontinentu tak zažívá teplé a slunečné počasí, zatímco jihozápadní a jihovýchodní části jsou vystaveny tlakovým nížím.

Jedna z těchto níží, pojmenovaná „Daniel“, vznikla nad Jónským mořem, což znamenalo pro Řecko a oblast Egejského moře masivní přítok vlhkého vzduchu. Výsledkem bylo vznikání obrovských bouřkových mraků a následné vydatné srážky. Konkrétně v Thesálii, bylo během jednoho dne zaznamenáno až 780 litrů vody na metr čtvereční, což představuje nový 24hodinový rekord pro tuto zemi.

Nejen Řecko zažívá těžké klimatické podmínky. Silné bouře zasáhly i sousední Turecko, kde například voda zaplavila části istanbulského metra. Bulharská oblast Burgasu také zaznamenala ničivé přívalové deště trvající téměř 20 hodin.

Vliv tlakové níže Daniel na počasí v Řecku bude pokračovat až do čtvrtečního odpoledne, přičemž další silné bouře a vydatné deště jsou velmi pravděpodobné. Experti navíc upozorňují na potenciální vznik medikánu během víkendu, což je menší variantou hurikánu, který může postihnout severní část Libye.

Zatímco Řecko a jeho sousední země bojují s důsledky těchto klimatických událostí, je důležité sledovat aktuální vědecké analýzy a předpovědi, aby bylo možné předem připravit a reagovat na potenciální hrozby.

Zdroj: ct24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME