Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Marie Nahodilová – kolik neštěstí může jednoho člověka potkat a přesto ho nepřipravit o radost ze života?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Marie Nahodilová si ve svých šestatřiceti letech po nešťastném pádu z koně poranila páteř a skončila na invalidním vozíku. Její léčbu zkomplikovalo souběžné prodělání klíšťové encefalitidy. Došlo k ochrnutí dolních končetin a částečně levé ruky. I přes tyto události se ale Marie nevzdala, našla znovu chuť do života a vrátila se zpátky ke své milované původní práci zdravotní sestry v jihlavské nemocnici, kde i nadále pomáhala druhým.
Zdroj: Česká televize, Marie Nahodilová v soutěži StarDance. Zatančila si s Emanuelem Ridim a Lucií Hunčárovou

Její velkou vášní je zpěv a tanec. Stala se členkou renomovaného sboru Melodie, což jí otevřelo dveře do světa vystoupení. V roce 2016 se dokonce zúčastnila pořadu StarDance v rámci charitativního projektu Centra Paraple, kde tancovala s Emanuelem Ridim a Lucií Hunčářovou. Nebylo to, ale naposledy, kdy jsme Marii mohli vidět na televizních obrazovkách. Marie se objevila také v benefičním programu Hvězdy tančí pro Paraple, jehož finanční výtěžek byl věnován jedincům odkázaným po úrazech na invalidní vozík. Při této příležitosti ji diváci mohli spatřit v sestavě s Janem Onderem, Danou Batulkovou a Kateřinou Baďurovou Janků.

V roce 2018 Marie úspěšně absolvovala program České asociace paraplegiků CZEPA a získala kvalifikaci peer mentorky. Podporuje jedince, kteří se nedávno ocitli na vozíku, a vede je k akceptaci vlastního postižení a k obnovení aktivního životního stylu. Téhož roku se také zapojila do dobrovolnické činnosti v organizaci Bílý kruh bezpečí.

Mnoho lidí možná neví, co znamená pojem peer mentor, kdo to je, co dělá a komu pomáhá. Je to proškolený člověk, který se naučil se svým postižením žít a napomáhá lidem, kteří ať jsou po úraze krátce, nebo jsou už na vozíku delší dobu, ale se svým handicapem se nesžili. Umí poradit v  praktických věcech, ale je i emoční podporou. Peer mentoring se dále vyznačuje pomocí lidem s totožným handicapem, jaký mají peer mentoři samotní.

Při své práci zdravotní sestry prodělala třikrát Covid-19, který ji způsobil obrovské potíže s dýcháním a kvůli obrně hlasivek nyní nemůže skoro mluvit. Aby toho nebylo málo, po této nemoci přišla další rána. Jejím bytem se prohnala velká voda a vzala jí skoro vše. Přestože bychom si mohli myslet, že po tolika tragédiích už bude osud k Marii přívětivý, nebylo tomu tak. V těžkých chvílích, kdy přišla o svůj bezbariérový domov, se jí stala autonehoda. Ve svém autě čekala na semaforu, kde do ní narazil nákladní vůz. Kvůli této nehodě přišla o svůj speciálně upravený vůz. Po tomto neštěstí nadační fond Konto Bariéry uspořádal na pomoc Marii veřejnou sbírku. Sbírka byla úspěšně zakončena výběrem požadované částky. 

Marie Nahodilová je důkazem, že i přes handicap a všechny obtížné životní překážky se dá i nadále žít plnohodnotný život. Bere život s humorem a grácií, což dokazuje i její medailonek, který napsala pro Konto bariéry, kde k sobě referovala jako k „Marii, která má nějaké to kolečko navíc“.

O Marii bylo napsáno mnoho článků, byla hostem v podcastech a účinkovala v řadě rozhlasových rozhovorů. Její neochvějná odhodlanost a neustálé úsilí a boj za to, co je jí blízké, oslovily mnohé a inspirovaly je k akci. I my jsme chtěli ukázat, že nás osudy Marie a dalších, kteří se statečně vypořádávají se svými životními výzvami, zasahují a doufáme, že jí osud přinese už jen pozitivní překvapení.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME