Langkawi, Malajsie – Čína představuje výběr svých pokročilých leteckých technologií, včetně modelů stíhacích letounů J-10CE a FC-31, na 17. ročníku mezinárodní námořní a letecké výstavy LIMA 2025, která byla v úterý zahájena v malajsijském Langkawi. Tato prestižní akce, konaná každé dva roky, přitahuje pozornost vojenského průmyslu z celého světa, neboť usiluje o zviditelnění na dynamickém asijském obranném trhu.
Podle zpráv čínské státní tiskové agentury Xinhua a vojenského kanálu Čínské ústřední televize (CCTV) přivezla na výstavu modely zmíněných stíhaček společnost China National Aero-Technology Import & Export Corporation (CATIC). Stánek CATIC se podle CCTV těšil značnému zájmu návštěvníků.
Exportní verze stíhacího letounu J-10CE v poslední době přitahuje pozornost médií, zejména v souvislosti se zprávami o jeho údajném prvním úspěšném bojovém nasazení. Podle čínského vojenského experta Fu Čchien-šaa, citovaného deníkem Global Times, je J-10CE bojem prověřený letoun. Díky pokročilé avionice, radarovým systémům a raketám vzduch-vzduch PL-15E má letoun disponovat silnými bojovými schopnostmi i mimo vizuální dosah. Vystavení modelu J-10CE na veletrhu LIMA 2025 je vnímáno jako signál ochoty Číny podpořit export tohoto stroje. Fu se domnívá, že mnoho zemí by mohlo zvážit jeho pořízení za účelem modernizace svých vzdušných sil.
Eurofighter Typhoon: Páteř evropské obrany s vizí budoucnosti navzdory svému věku
Wang Ja-nan, šéfredaktor pekingského časopisu Aerospace Knowledge, pro Global Times uvedl, že stíhací letouny řady J-10 jsou také široce nasazeny čínskou armádou, což podle něj přispívá k jejich spolehlivosti.
Kromě stíhacího letounu čtvrté generace J-10 nabízí Čína na mezinárodním trhu také stíhací letoun páté generace FC-31 (někdy označovaný jako J-31). Podle Wanga je pravděpodobné, že čínské obranné produkty získají v budoucnu větší podíl na mezinárodním trhu.
Na čínském stánku byly kromě modelů stíhaček J-10CE a FC-31 vystaveny také modely strategického dopravního letounu Y-20, taktického dopravního letounu Y-9, útočného vrtulníku Z-10 a víceúčelového vrtulníku Z-9. Expert Fu Čchien-šao k tomu poznamenal, že Čína prezentuje kompletní systémy letecké techniky různých velikostí a určení, které mohou uspokojit rozmanité požadavky potenciálních mezinárodních kupců. To podle něj také demonstruje všestranný rozvoj čínského leteckého průmyslu.
Veletrh LIMA 2025 potrvá do soboty. Podle organizátorů se ho účastní 860 vystavovatelů a 140 delegací ze 46 zemí a regionů, včetně armádních velitelů, zástupců donucovacích orgánů a dalších vládních úředníků. Akce tak představuje významnou platformu pro navazování obchodních kontaktů a prezentaci nejnovějších technologií v námořním a leteckém obranném sektoru.