Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Zvýšený počet sebevražd v Česku. Alarmující je nárůst mezi mladistvými

Facebook
Twitter
LinkedIn
V roce 2022 došlo v Česku k nárůstu počtu sebevražd, zejména mezi mladými lidmi. Trendy v oblasti sebevražd ukazují, že tato problematika má komplexní povahu, když se kombinují různé sociální, ekonomické a zdravotní faktory. V následujících odstavcích se budeme zabývat detaily tohoto nárůstu a hlavními příčinami.
Zdroj: Envato Elements

V minulém roce si v Česku vzalo život 1302 osob. To je výrazný nárůst oproti období 2019 až 2021, kdy tento počet činil přibližně 1200 osob ročně. Zvlášť nápadný je vzestup ve věkových kategoriích 15–19, 20–24 a 30–34 let. Přesto největší počet případů – 148 – byl zaznamenán ve věkové skupině 45–49 let. Alexandr Kasal z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) poukázal na kombinaci faktorů, která může za tento nárůst stát, např. inflace, nezaměstnanost a dostupnost služeb týkajících se duševního zdraví.

Pohled odborníků na situaci
Odborníci z NUDZ varovali před možným zhoršením situace vzhledem k dlouhodobým trendům v oblasti duševního zdraví a ekonomickým dopadům pandemie. „Je důležité si uvědomit, že obvykle za sebevraždou nestojí jeden jediný důvod, ale spíše jejich kombinace,“ doplnil Kasal. NUDZ také zdůrazňuje význam prevence sebevražd a mezinárodní spolupráci. Laura Juríková z NUDZ zdůraznila, jak důležitá je spolupráce a přenos dobré praxe ze zahraničí, například v oblasti prevence úmrtí na železnicích.

Statistiky a demografie
Podle dat Českého statistického úřadu bylo v roce 2022 v důsledku sebevražedného jednání 1031 mužů a 271 žen. V porovnání s trendem z posledních let to představuje nárůst o 6,5%. Roksana Táborská z NUDZ také upozornila, že v několika věkových kategoriích – 40–44 let, 55–58 let a 65–69 let – zemřelo více než 100 osob.

Prevence a osvěta
Světový den prevence sebevražd, který připadá na 10. září, má letos motto „Vytvářet naději prostřednictvím činů“. K tomuto dni Pracovní skupina Prevence a výzkum sebevražd NUDZ v spolupráci s organizací Cesta domů plánuje řadu akcí. Informace o sebevraždách a dostupná pomoc je také součástí webu sebevrazdy.cz, kde je k dispozici chatová poradna.

Zdroj: idnes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME