Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Rozhodnutí, které mění hru. Proč nejvyšší soud Colorada shledal Trumpa nezpůsobilým kandidátem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Bývalý prezident USA Donald Trump byl shledán nejvyšším soudem státu Colorado jako nezpůsobilý vykonávat svou někdejší funkci. Toto zásadní rozhodnutí přišlo po pečlivém zvážení jeho úlohy v událostech, které se odehrály v sídle Kongresu dne 6. ledna 2021. Rozhodnutí, o kterém informovaly zpravodajské agentury AP a Reuters, bylo učiněno na základě 14. dodatku americké ústavy.
Zdroj: Profimedia

Tímto krokem se Trump stal prvním prezidentským kandidátem v historii Spojených států, jenž byl prohlášen za nezpůsobilého kandidovat na nejvyšší úřad podle specifického ustanovení americké ústavy. Toto ustanovení zakazuje zastávat úřad osobám, které se zapojily do „povstání nebo vzpoury“. Soudci rozhodli ve věci Trumpa poměrem čtyři ku třem, zdůrazňujíce vážnost a rozsah otázek, kterým čelili.

„K těmto závěrům nedocházíme lehkovážně. Jsme si vědomi rozsahu a závažnosti otázek, které jsou před námi,“ uvedli soudci ve svém zdůvodnění. Podle informací poskytnutých agentuře Reuters se rozhodnutí vztahuje pouze na republikánské primárky ve státě Colorado, ale může mít důležité implikace pro Trumpův status v prezidentských volbách v listopadu 2024.

Stanice BBC poznamenala, že verdikt nemá vliv na ostatní státy mimo Colorado, přičemž podobné snahy odstranit Trumpa z primárek nebyly úspěšné v Michiganu, Minnesotě a New Hampshiru. Právní případ se opírá o čtrnáctý dodatek americké ústavy, jehož aplikace je poměrně neprobádanou otázkou.

„Nejvyšší soud Colorada dnes večer vydal zcela chybné rozhodnutí a my rychle podáme odvolání k nejvyššímu soudu Spojených států a souběžnou žádost o pozastavení tohoto hluboce nedemokratického rozhodnutí,“ oznámil v úterý večer Steven Cheung, mluvčí Trumpova štábu.

V americkém nejvyšším soudu mají většinu konzervativní soudci, z nichž některé jmenoval během svého působení v Bílém domě právě Trump. To naznačuje, že další soudní řízení by mohlo mít pro Trumpa příznivější výsledek.

Podle autorů žalob bylo Trumpovo jednání ve dnech a týdnech před 6. lednem 2021, kdy jeho příznivci narušili schvalování výsledků prezidentských voleb v Kongresu, považováno za podporování vzpoury. Trump kontinuálně odmítal uznat svou porážku a místo toho burcoval své stoupence k nepokoju.

Verdikt coloradského nejvyššího soudu zvrátil dřívější rozhodnutí nižší instance, které sice shledalo, že Trump se „zapojil do vzpoury“ podněcováním svých příznivců k násilí, ale nediskvalifikovalo ho z primárek. Žalobu podala skupina Citizens for Responsibility and Ethics in Washington (CREW) jménem voličů v Coloradu.

Autor: Veronika Nováková

Zdroj: ČT24

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME