Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Otevření starověkého řeckého paláce. Lidé mohou znovu navštívit sídlo Alexandra Velikého

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pro milovníky historie se opět slavnostně v Řecku otevírá rekonstruovaný palác Aigai, který leží zhruba hodinu jízdy od Soluně. Tato impozantní stavba, postavená ve 4. století před naším letopočtem Filipem II. Makedonským, otcem Alexandra Velikého, byla v té době největší řeckou stavbou, s rozlohou kolem 15 tisíc metrů čtverečních.
Zdroj: Envato Elements

„Jde o místo, kde byl Alexandr Veliký korunován na krále krátce poté, co byl jeho otec zavražděn. Pak vyrazil na svou slavnou výpravu,“ uvedl pro CNN řecký ministr kultury Kyriakos Mitsotakis při pátečním slavnostním otevření.

Rekonstrukce této monumentální památky byla nesmírně náročným úkolem, trvajícím 16 let, s finanční podporou od Evropské unie ve výši 20 milionů eur (490 milionů korun).

Práce restaurátorů obnášely obrovské archeologické vykopávky a pečlivou dokumentaci všech objevených artefaktů. Mozaiky o rozloze 1400 metrů čtverečních, mramorová podlaha a antické sloupy získaly opět svou nezaměnitelnou podobu, ovšem s důrazem na zachování autentičnosti ruin.

Památka, která byla veřejnosti představena hned po slavnostním otevření, nyní představuje fascinující okno do minulosti. Zatím nejsou k dispozici informace o ceně vstupenek, ale zájemci o historii mají možnost prozkoumat toto výjimečné místo a nasát atmosféru starověkého Řecka.

Během svého života získal Alexandr Veliký kontrolu nad územím zahrnujícím části dnešního Egypta, Íránu a další státy Středního východu. Rozsah jeho impéria neměl obdoby v západní historii a jeho vliv přetrval až do období rozkvětu starověkého Říma. Díky jeho vojenským tažením se řecký vliv upevnil v oblasti Středozemního moře na mnoho generací.

Palác Aigai byl v roce 148 před naším letopočtem vydrancován Římany a často se pak stával terčem lupičů.

I přes tuto historii  se dnes tato památka stala významným prvkem pro pochopení historie a kulturního dědictví.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME