Tisíce tun oblečení končí každoročně v pražských popelnicích, přestože by velká část mohla ještě posloužit. S cílem změnit tento trend a posílit principy cirkulární ekonomiky v hlavním městě oficiálně odstartoval projekt „Obleč Prahu“. Jeho srdcem je nový informační portál, který má Pražany motivovat k efektivnějšímu třídění a recyklaci textilu. Za iniciativou stojí nezisková organizace Oděvní banka ve spolupráci s hlavním městem Praha a za podpory Ministerstva životního prostředí ČR a soukromého sektoru.
„Víme, že v pražských popelnicích tvoří textil přibližně dvě procenta odpadu. Jedná se o tisíce tun textilu, které mohou ještě posloužit dalším. Proto velmi fandím projektu Obleč Prahu,“ uvedla při slavnostním zahájení náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková. Dodala, že Praha chce být městem, které inspiruje ostatní v efektivním nakládání s textilem a kde se cirkulární ekonomika stane přirozenou součástí života obyvatel.
Podporu projektu vyjádřil i ministr životního prostředí Petr Hladík: „Každý rok u nás vyhodíme tisíce tun oblečení. Projekt Obleč Prahu je skvělá aktivita, která nám ukazuje, že staré věci nemusí končit v popelnici.“ Zdůraznil, že zatímco 68 % Pražanů již oblečení odkládá do sběrných kontejnerů, je důležité přemýšlet i nad způsobem pořizování nového oblečení, například prostřednictvím swapů či nákupů v second handech, což již zohledňuje více než polovina obyvatel metropole. Nový portál oblecprahu.cz má podle něj přehledně a prakticky ukázat, jak správně s textilem naložit.
Portál nabízí nejen mapu sběrných míst, ale i praktické rady, jak dát oblečení druhou šanci, a propojuje tak úsilí státu, města, firem i neziskových organizací v boji proti plýtvání textilem.
Firmy marně hledají letní brigádníky, zájem studentů klesá. Nově mohou pracovat i čtrnáctiletí.
Průzkum odhalil nákupní i třídící návyky Pražanů
Součástí zahájení projektu bylo i představení výsledků exkluzivního průzkumu agentury STEM, který mapoval, jak Pražané nakládají se svým šatníkem. Data ukázala několik zajímavých trendů. Téměř 60 % lidí utratilo od začátku roku méně než 2 000 Kč za nové oblečení, což může naznačovat rostoucí trend uvědomělého nakupování. Na druhou stranu, více než 40 % respondentů nikdy nenakoupilo v second handu, přestože tato volba je klíčovým prvkem cirkulární ekonomiky.
Průzkum také odhalil rezervy v třídění: každý druhý Pražan třídí oblečení jen jednou ročně nebo méně často. Zatímco 68 % lidí využívá kontejnery na textil, jen 17 % vědomě daruje oblečení přímo charitativním organizacím. Alarmující je, že až 14 % obyvatel stále vyhazuje oblečení do směsného odpadu, nejčastěji s odůvodněním, že je „už nenositelné“. Více než třetina respondentů navíc nemá přehled, kam konkrétně oblečení z kontejnerů putuje, a čtvrtina Pražanů by třídila více, kdyby mohli darovat oblečení přímo konkrétním lidem v nouzi.
„Díky portálu oblecprahu.cz chceme lidem ukázat, že třídění oblečení není jen o ekologii, ale i o pomoci druhým a chytrém nakládání se zdroji,“ vysvětlila ředitelka Oděvní banky Dana Pavlousková. Vyzdvihla také podporu Magistrátu hl. m. Prahy, který pro oficiální představení projektu bezplatně poskytl prostory Clam-Gallasova paláce.
Projekt získal i významnou podporu ze soukromého sektoru, jeho hlavním sponzorem je společnost JT International. „Podpora cirkulární ekonomiky a odpovědného nakládání se zdroji je dlouhodobou součástí našich závazků. Projekt oblecprahu.cz vnímáme jako skvělý příklad spojení inovace, udržitelnosti a konkrétní pomoci komunitě,“ doplnila Eva Prokešová, manažerka komunikace společnosti.
Iniciativa „Obleč Prahu“ tak představuje komplexní snahu o změnu přístupu k textilnímu odpadu v metropoli, kombinuje informační kampaň, praktický nástroj v podobě portálu a spolupráci napříč sektory s cílem podpořit udržitelnější a zodpovědnější chování Pražanů.